Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Product colour | Black, Green |
| LED indicators | Link |
| Plug and Play |
| Width | 54 mm (2.11 ") |
| Depth | 76.5 mm (2.98 ") |
| Height | 36.1 mm (1.41 ") |
| Weight | 31 g (0.07 lbs) |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 140 g |
| Certification | CE, FCC Class B |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| PC | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
