Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PCI version | 2.0 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Renesas / NEC - µPD720201, Realtek - RTL8153 |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Flow control support | |
| VLAN tagging |
| Product colour | Metallic, Red |
| LED indicators | Activity, Link |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE | |
| UASP support | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1920042 h |
| Auto-negotiation | |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Width | 18 mm (0.7 ") |
| Depth | 77 mm (3 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 60 g (0.13 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 150 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Quantity | 1 |
| Mounting brackets included | |
| Drivers included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
