Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 3 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | VIA/VLI - VL100, VIA/VLI - VL813, Realtek - RTL8153 |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Flow control support | |
| VLAN tagging |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE | |
| Hot-swap | |
| Hot-Plug support | |
| Auto-negotiation | |
| UASP support |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Width | 41 mm (1.6 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 44.9 g (0.1 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 115 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
