Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | China Post, Code 128, EAN 128, EAN 2, EAN 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Working distance | 200 mm |
| Wavelength | 630 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360 u00b0 |
| Pitch reading angle | -52 - 52 u00b0 |
| Yaw reading angle | -52 - 52 u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Electrostatic Discharge (ESD) protection, Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Yellow |
| Buzzer | |
| Print contrast | 15 % |
| Vibration function |
| Power source type | RS-232 |
| Input voltage | 5 - 30 V |
| Power consumption | 280 mA |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Sustainability certificates | REACH, RoHS |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 198 mm (7.72 ") |
| Weight | 318 g (0.7 lbs) |
| Cables included | RS-232 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.