Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN 2, EAN 5, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | LED |
| Tilt reading angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -75 - 75 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -70 - 70 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Protection features | Shock resistant |
| Product colour | Black, Yellow |
| RoHS compliance |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 4.5 - 30 V |
| Power consumption | 440 mA |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 74 mm (2.89 ") |
| Weight | 340 g (0.75 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.