Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 400 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar Expanded, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, MSI, Telepen, U.P.C. |
| Wavelength | 660 nm |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | Bluetooth |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Grey |
| RoHS compliance |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Number of reads per charge | 85000 |
| Battery life | 20 h |
| Charging time | 6 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Width | 37.1 mm (1.45 ") |
| Depth | 40.1 mm (1.56 ") |
| Height | 132.2 mm (5.16 ") |
| Weight | 112.5 g (0.25 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.