Back to Top
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | Laser |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39, GS1 DataBar Omnidirectional, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Data Matrix, PDF417, QR Code |
| Working distance | 327 mm |
| Read rate (max) | 1120 reads/s |
| Pitch reading angle | 0 - 60 \u00b0 |
| Yaw reading angle | 0 - 70 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 4842 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB + RS-232 + RS-485 + Keyboard Wedge |
| Type | Handheld bar code reader |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 472 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 103 mm (4.02 ") |
| Depth | 108 mm (4.21 ") |
| Height | 148 mm (5.77 ") |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.