Skorpio X5 Pistol Grip, 802.11 a/b/g/n/ac, 4.3" display, BT V5, 4GB RAM/64GB Flash, 47-Key Alpha-Numeric, Contactless, 2D Imager XLR, Android 10, with Extended Battery
The most advanced mobile computer on the market, with the most scanning engine options.
The largest multi-touch display in the Portable Data Terminal (PDT) market is found in this ultra-fast, high-performance key-based mobile computer. It provides everything businesses require to ensure maximum productivity and stand out in terms of effectiveness and efficiency.
The Skorpio X5 has a dominant computational CPU and the most recent generation of Datalogic scan engines, including a unique mid-range imager and a 2D extra-long range (XLR) imager.
Workers can read any barcode, in any condition, with these tough tools, whether the labels are damaged, scratched, visible, or wrapped in plastic.
The Skorpio X5 is designed for higher productivity and lower error rates in operations, resulting in higher profitability.
It provides unrivaled usability, user experience, stability, and security.
The Skorpio X5's outstanding features are intended to fully satisfy all customer requests. The Skorpio X5 goes above and beyond.
With the ability to read close and very far barcodes in the blink of an eye, the best-in-class mobile computer is now equipped to face even more difficult enterprise challenges. Indeed, the latest member of the Skorpio X5 family's top-performing scan engine offers the widest range of scanning distances available on the market.
The Skorpio X5 XLR includes a linear imager, a standard 2D imager, a mid-range imager, and the unrivaled 2D near-far top-performing Extra-long Range imager (XLR). The innovative Extra-Long Range imager is ideal for all applications in which the same device must read codes at different distances of up to 20 m.
Forklift operators can remain seated during warehouse operations.
The Skorpio X5 is a fully rugged PDT that can withstand shocks and operate in harsh environments.
To ensure maximum robustness, the Extra-Long Range (XLR) model is reinforced with additional bumpers and a specially designed rubber boot. Skorpio X5 can withstand multiple drops onto concrete of up to 1.8 m (6 ft). It has an IP65 rating and is hermetically sealed against dust and water jets. It is part of Google's "Android Enterprise Recommended" program, which supports a curated list of enterprise requirements in terms of hardware, software, and support. The display is protected against accidental damage by Gorilla Glass®. Drop resistance can be increased even further by using the optional rubber boot accessory. All of these features make this rugged device ideal for mobile commerce solutions in the retail environment, both in-store and for back-end receiving applications.
The Skorpio X5 features the PDT market's largest and brightest GorillaTM Glass display. Its 4.3-inch screen has a large viewable area, allowing the user to run the most modern and feature-rich applications while also providing a clearer and easier-to-read screen for simple apps. The Skorpio X5's high-visibility screen makes it ideal for outdoor working environments such as logistics operations. It lets your employees work comfortably in any lighting, even when it's bright outside, and gives them the best readability.
Staff can work seamlessly while the most energy-intensive applications are running. Indeed, the Skorpio X5 wireless charging models are the market's only PDTs equipped with this future-proof charging technology, which provides high reliability and a low cost of ownership. Because traditional charging contacts are more prone to failure, rust, dust accumulation, and microbial growth, users benefit from much lower maintenance costs with the ultra-reliable contactless charging models. The Skorpio X5 also has hot swappable batteries and cutting-edge charging and battery management. This means that the device can be used for very long shifts, such as in-store and backroom operations in retail stores.
In today's enterprise, there is an increasing need to run multiple power-consuming applications concurrently. With the Skorpio X5, your team can run the most demanding mobile applications at the same time, leveraging the market-leading 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 600® platform. Because speed and power efficiency are critical factors in the success of our customers' operations, the processor selection is critical. The powerful CPU that was chosen for the Skorpio X5 gives it all the power it needs to run even the most complex mobile apps as well as multiple apps at the same time.
The Skorpio X5 is equipped with the most recent Google OS for AndroidTM and the user-friendly GMS (Google Mobile Services).
With the latest Android versions and leveraging Google Enterprise APIs for security and deployment, it ensures unrivaled intuitiveness, user experience, stability, and security. As an AER (Android Enterprise Recommended) device, the Skorpio X5 meets Google's enterprise-grade requirements and has been thoroughly tested according to Google's best practices and requirements.
Because the Skorpio X5 is light, ergonomic, and perfectly balanced, users do not get tired of using it for extended periods of time.
When not in use, the Skorpio X5 can be hung in a belt holderlanced, users do not get tired of using it for extended periods of time.
You can select the keypad that best suits your application and operational requirements: There are 28 numeric keys, 38 function keys, and 47 alphanumeric keys.
Furthermore, the Skorpio X5 has a plethora of scan key options: Users can scan in the most comfortable way possible with two sides, one central, trigger (pistol version) or bottom (HH version), and a soft spot.
| Display | TFT |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Internal memory | 4 GB |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Processor model | SD660 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| Built-in processor |
| GPS (satellite) |
| Operating system installed | Android 10 |
| Near Field Communication (NFC) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi |
| Bluetooth version | 5.0+EDR |
| Data network | Not supported |
| Bluetooth |
| Audio system | HD Audio |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Battery capacity | 6200 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Wireless charging |
| Weight | 665 g (1.47 lbs) |
| Width | 89.2 mm (3.48 ") |
| Depth | 220.3 mm (8.59 ") |
| Height | 52.6 mm (2.05 ") |
| Product colour | Black |
| Phone function | |
| RFID reader | |
| Chemical-resistant | |
| Handle(s) | |
| Keyboard layout | Alphanumeric |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, Discrete 2 of 5, GS1 DataBar, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, Matrix 2 of 5, PDF417, PLANET, POSTNET, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Drop proof | |
| Push-to-Talk (PTT) | |
| Barcode reader | |
| Drop proof | 180 cm |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Proximity sensor | |
| Gyroscope |
| Pistol-grip handle included |
| Y | |
| 1D/2D | |
| Gorilla Glass | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.