Back to Top
| Display | LED |
| Display diagonal | 5.5 " |
| Display resolution | 2160 x 1080 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Internal memory | 6 GB |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSDHC, MicroSDXC, SDIO |
| Internal memory type | DDR4X |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| Built-in processor |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 11 |
| Operating system upgradeable |
| GSM bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| Near Field Communication (NFC) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Security algorithms | CCX v4, EAP-LEAP, EAP-PEAP, EAP-PWD, EAP-TLS, EAP-TTLS, WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Wi-Fi |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Data network | GSM, HSPA+, LTE, UMTS |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, GATT, HFP, OPP, PBAP, SPP |
| Built-in camera |
| Built-in microphone |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery recharge time (on) | 3 h |
| Weight | 215 g (0.47 lbs) |
| Width | 154 mm (6.01 ") |
| Depth | 76 mm (2.96 ") |
| Height | 12.6 mm (0.49 ") |
| Product colour | Black |
| Phone function | |
| RFID reader | |
| Google Mobile Services (GMS) supported | |
| Antenna type | 2x2 |
| VoIP | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Push-to-Talk (PTT) | |
| Drop proof | |
| Drop proof | 120 cm |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Proximity sensor | |
| Gyroscope | |
| Magnetometer |
| UFS | |
| Gorilla Glass | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 8 | |
| Quick Charge 3.0 | |
| Gorilla Glass 5 | |
| 13 | |
| 3 | |
| Y | |
| IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11mc, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w | |
| NanoSIM + eSIM | |
| Y | |
| 1D/2D | |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.