5" 1280 x 720 LED, Qualcomm Octa-core 2.0 GHz, 4 GB / 64 GB, 1D/2D, Dual SIM 4G LTE, 802.11 ac, Bluetooth 5.1 BLE, Wi-Fi, NFC, 13 MP / 8 MP, USB-C 3.0, 3.5 mm, Li-Ion 4020 mAh, Android 11, 282 g
The CT45 product family offers an integrated, repeatable, and scalable approach based on a common hardware and software Mobility Edge platform, achieving enterprise stability and security via incorporating a powerful Qualcomm processor that is guaranteed to support Android 11® throughout Android 13, Android 14, and Android 15 are committed subject to feasibility.
Delivery workers can now efficiently access the network outside of the four walls using 4G-LTE advanced technology, keeping mobile frontline workers always connected to crucial information to place orders, check stock, look up order status, or scan items anywhere and anytime.
The CT45 product family lets mobile workers work on the road, in the rain, or in a dusty warehouse.
Designed to withstand challenging environments with no adverse damage, compromise to device integrity, or sacrifice to ergonomic benefits.
Built on a sleek design with enhancements for superior ruggedness, the CT45 product family delivers a compact device that mobile workers can carry comfortably throughout the shift and that can endure accidental drops and falls.
Fully integrated with the Honeywell Operational Intelligence solution, available with FlexRange and 7th Generation scan options, an 8-megapixel front-facing camera, and a full suite of booted accessories.
Coupled with a 1920 x 1080 full high-definition display, it significantly increases the user experience.
| Display | LED |
| Display diagonal | 5 " |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Touchscreen | |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Internal memory | 4 GB |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| Built-in processor |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 11 |
| Operating system upgradeable |
| GSM bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| Near Field Communication (NFC) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | CCX v4, LEAP, PEAP, TLS, TTLS, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3, WPA3-Enterprise |
| Wi-Fi |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Data network | GSM, HSPA+, LTE, UMTS |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, GATT, HFP, OPP, PBAP, SPP |
| Bluetooth |
| MMS (Multimedia Messaging Service) |
| Built-in camera | |
| Built-in flash |
| Built-in microphone | |
| Speakers | Mono |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Battery capacity | 4020 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery recharge time (on) | 3 h |
| Battery life (max) | 12 h |
| Weight | 282 g (0.62 lbs) |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 19.2 mm (0.75 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Product colour | Black |
| Phone function | |
| VPN support | IPSec V4/L2TP, PPTP |
| International Protection (IP) code | IP65, IP68 |
| Push-to-Talk (PTT) | |
| Barcode reader |
| Ambient light sensor | |
| Accelerometer | |
| Proximity sensor | |
| Gyroscope | |
| Magnetometer |
| 15 | |
| Y | |
| Y | |
| 8 | |
| 8 | |
| Y | |
| NanoSIM | |
| 13 | |
| Y | |
| 1D/2D | |
| Y | |
| Gorilla Glass | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.