Qualcomm 8-core 2.0GHz, 1280 x 720 LED, 4 GB DDR4x RAM, 64 GB UFS Flash, 13 MP / 8 MP, S0703, Bluetooth 5.1 BLE, Wi0Fi, Android 11
The incorporation of a powerful Qualcomm processor that is guaranteed to support Android 11® throughout Android 13, Android 14, and Android 15 is committed, subject to feasibility.
The CT45 XP uses the most recent Wi-Fi 6 technology to provide low-latency access to critical information even in densely connected environments.
Using 4G-LTE advanced technology, delivery workers can now efficiently access the network outside of the four walls, keeping mobile frontline workers always connected to critical information to place orders, check stock, look up order status, or scan items anywhere and at any time.
Mobile workers can work on the road, in the rain, or in a dusty warehouse with the CT45 product family.
designed to withstand harsh environments without causing harm, jeopardizing device integrity, or sacrificing ergonomic benefits
The CT45 product family, built on a sleek design with enhancements for superior ruggedness, delivers a compact device that mobile workers can carry comfortably throughout the shift and that can withstand accidental drops and falls.
The CT45 product family extends the usability of an enterprise class device by offering a converged solution to cater to the demands of cycle counting, on-demand delivery, asset management, and more. It is fully integrated with the Honeywell Operational Intelligence solution, available with FlexRangeTM and 7th Generation scan options, an 8-megapixel front-facing camera, and a full suite of booted accessories.
It significantly improves the user experience when combined with a 1920 x 1080 full high-definition display.
| Display diagonal | 5 " |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Touchscreen |
| Internal memory | 4 GB |
| Flash memory | 64 GB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| GPS (satellite) | |
| GLONASS |
| Operating system installed | Android |
| Near Field Communication (NFC) | |
| GSM bands supported | 900,1900,850,1800 MHz |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi |
| Data network | HSPA+, UMTS |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth |
| Built-in camera |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Battery capacity | 4020 mAh |
| AC adapter output voltage | 3.85 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 12 h |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 19.2 mm (0.75 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Product colour | Black |
| Phone function | |
| RFID reader |
| 8 | |
| Y | |
| 13 | |
| NanoSIM | |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.