Back to Top
| Display diagonal | 5 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen |
| Internal memory | 6 GB |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDIO, SDXC |
| Internal memory type | DDR4X |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| GPS (satellite) | |
| Assisted GPS (A-GPS) | |
| GLONASS | |
| BeiDou | |
| Galileo |
| Operating system installed | Android |
| Bluetooth Low Energy (BLE) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi |
| Bluetooth profiles | GNSS |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | |
| Built-in camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Battery capacity | 4020 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Weight | 282 g (0.62 lbs) |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 19.2 mm (0.75 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Product colour | Black |
| Phone function | |
| RFID reader |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.