Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | TFT-LCD |
| Display technology | LCD/TFT |
| High frequency rate | 60 Hz |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Display viewable area (HxV) | 597.88 x 336.31 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 82 kHz |
| Supported graphics resolutions | 640 x 400,640 x 480 (VGA),720 x 400,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 800 (WXGA),1366 x 768,1440 x 900 (WXGA+),1680 x 1050 (WSXGA+) |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Full HD |
| Product colour | Black, Silver |
| International Protection (IP) code | IPX1 |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of OSD languages | 10 |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, RUS |
| OmniTapps Multitouch compatibility | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Micro-USB ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), HDMI, USB, VGA |
| VESA mounting | |
| Wall mountable | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.45 W |
| Power consumption (off) | 0.38 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy Star certified |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight | 7240 g (15.96 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 647.6 x 233 x 450.9 mm |
| Weight with stand | 10500 g |
| Package width | 764 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 14300 g |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.