Back to Top
| Display diagonal | 19 " |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display type | LCD |
| Display technology | TFT |
| High frequency rate | 60 Hz |
| LED backlight | |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display viewable area (HxV) | 374.78 x 299.83 mm |
| Response time | 14 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 235 cd/m² |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IPX1 |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Built-in camera | |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 4 W |
| On Screen Display (OSD) languages | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, RUS |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Micro-USB ports quantity | 4 |
| Headphone outputs | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), HDMI, USB, VGA |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Power supply type | AC/DC |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (standby) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Voltage tolerance | 5 % |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Weight | 4300 g (9.48 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 429.6 x 193.4 x 397.7 mm |
| Weight with stand | 6300 g |
| Package width | 527 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 482 mm |
| Package weight | 9800 g |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.