Back to Top
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Easy to install | |
| Plug and Play | |
| Surge protection | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | PoE, Power |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Pin assignment & polarity | Pin 4 (Vdc+), Pin 5 (Vdc+), Pin 7 (Vdc-), Pin 8 (Vdc-) |
| Certification | IEC 62328-1: 2014, UL 62328-1, FCC Subpart 15 Class B, EN 55032: 2012 / AC: 2013, EN 55024: 2010 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 0.5 V |
| Output power | 90 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Surge protection voltage | 4 kV |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 354 g (0.78 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Power cord included | |
| Quick installation guide |
| Package length | 178 mm |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 470 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
