Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u |
| Duplex system | Full, Half |
| Wall mountable | |
| Surge protection | |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE FCC IEC EN60950-1 Shock (IEC 60068-2-27) Freefall (IEC 60068-2-32) Vibration (IEC 60068-2-6) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack |
| Input voltage | 52 – 56 V |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 104 mm (4.06 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Weight | 154 g (0.34 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wall mounting kit | |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.