Back to Top
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Maximum operating distance | 600 m |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC Class A CE TAA |
| RoHS compliance |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 56 V |
| Power consumption (max) | 2 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 122 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 123 mm (4.8 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 10 g (0.02 lbs) |
| Cat5, Cat5e |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.