Back to Top
CMOS CIS, 600 dpi, RGB LED, 60ppm, USB 2.0, RoHS, Energy Star
Productive, ultra-compact scanner ideal for reliable paper-intensive scanning.
The imageFORMULA DR-M160II is a productivity-boosting desktop scanner. With a robust design, fast speed and reliable media handling, it is ideal for paper-intensive scanning.
Benefits
- Class-leading colour scanning speeds of up to 120ipm
- Robust design to handle up to 7,000 scans/day
- Windows, Mac and Linux compatible
- Compactly built and highly productive
- Supreme paper-handling reliability includes paper separation retry
| Maximum scan size | 216 x 3000 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Film scanning | |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 60 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 60 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 120 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 120 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black |
| Built-in display |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Light source | RGB LED |
| Daily duty cycle (max) | 7000 pages |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Standard input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (standby) | 1.8 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 280 mm (10.92 ") |
| Depth | 606 mm (23.63 ") |
| Height | 366.4 mm (14.29 ") |
| Weight | 3200 g (7.05 lbs) |
| Bundled software | CapturePerfect CaptureOnTouch eCopy PDF Pro Office Kofax VRS (with AIPE) Plug-in: EMC Captiva Cloud Runtime Controls |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
