Back to Top
| Device type | Flight Sim |
| Gaming platforms supported | PC |
| Gaming control technology | Analogue |
| Analog on/off | |
| LED backlight | |
| Buttons quantity | 8 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB 2.0 |
| Wireless range | 1.8 m |
| Power source | Cable |
| Product colour | Black |
| Built-in display | |
| Display technology | LCD |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 282 mm (11 ") |
| Depth | 55 mm (2.15 ") |
| Height | 84 mm (3.28 ") |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 880 g |
| Master carton width | 345 mm |
| Master carton length | 365 mm |
| Master carton height | 336 mm |
| Master carton weight | 4610 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
