Because it eliminates the need for fussy onscreen controls, the Saitek Pro Flight Radio Panel may be installed into your Saitek Pro Flight Yoke or custom cockpit setup without any further modifications.
With the help of an integrated dial, you may quickly pick the frequency you desire by progressively adjusting the frequency units.
Additional capabilities allow for easy throttle, flap, and elevator trim adjustments.
On a flight radio panel, you may handle several communication and navigation operations. Onscreen COM1/2, NAV1/2, DME, ADF, and XPDR controls are gone. Each monitor works with FSX, X-Plane, and Prepar3D. Adding one or more Radio Panels to your Flight Simulator Cockpit or to your home setup is a simple and straightforward process.
Experience the thrill of flying in the newest generation Microsoft Flight Simulator, optimized for Logitech G flight gear. World travel has over 37,000 airports, 2 million cities and 1.5 billion structures. Test your piloting talents against night flight, real-time atmospheric modeling, and live weather in a dynamic and alive universe.
Windows® 7, 8.1, and 10 compatible A tiny plug-in from the support page enables compatibility with Microsoft Flight Simulator, FSX - Flight Simulator X, X-Plane 10, and Prepar3D.
Real-Time Control Adjustments for Your Flight Sim Favorites Experience a more realistic cockpit. Make gradual modifications in the sim or on the Radio Panel.
The Panel responds to changes in sim frequency. Change frequencies on the Panel and the sim will instantly reflect your choice.
Interchangeable modules The Logitech G panel line may be stacked or placed side-by-side. Want a Radio Panel over the Multi? Done.
To the left of your Yoke? Dare to. Easy-to-use mounting brackets allow you to configure your flight simulation system in any way you like.
This Kit Recreates the Aircraft. MD80 twin-engine commercial jetliners may be simulated quickly and easily using this bundle of components:
PHYSICAL SPECIFICATIONS
Flight Radio Panel
Length: 11 in (28.2 cm)
Width: 2.2 in (5.5 cm)
Height: 3.3 in (8.4 cm)
Weight (w/o bracket): 14.8 oz (419 g)
Weight: 1.3 lbs (599 g)
Cable Length (Power/Charging): 5.9 ft (1.8 m)
| Device type | Flight Sim |
| Gaming platforms supported | PC |
| Gaming control technology | Analogue |
| Buttons quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB 2.0 |
| Power source | Cable |
| Product colour | Black |
| Built-in display | |
| Display technology | LED |
| Cable length | 1.8 m |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 282 mm (11 ") |
| Depth | 55 mm (2.15 ") |
| Height | 84 mm (3.28 ") |
| Weight | 419 g (0.92 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 920 g |
| Master carton width | 345 mm |
| Master carton length | 365 mm |
| Master carton height | 336 mm |
| Master carton weight | 4750 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
