Tower Chassis, White, 522mm x 304mm x 531.9mm
Derived from the O11D EVO, the O11D EVO XL can be displayed in two modes with just a few simple steps, allowing for a left or right view.
The ARGB strip in the front dazzles with built in lighting effects and the ability to sync to motherboard.
Keeping style and performance in mind, both the top and side panels of the O11D EVO XL are crafted from aluminum with fine mesh, providing a high-end appearance yet delivering superior cooling compared to the O11D XL.
The fully open bottom panel, along with three dust filters ensures uncompromised airflow while effectively keeping dust out of the chassis.
The O11D EVO XL’s front pillar can now be easily removed, providing an unobstructed view for showcasing hardware without affecting the case’s structure.
Plenty of space is available in the O11D EVO XL for accommodating modern, powerful, and large components. There’s also sufficient cooling with the support for 3 × 420mm radiators.
The adjustable motherboard tray can move up and down with three levels of height to fit different fan and radiator combination.
The motherboard tray supports a maximum of E-ATX (width 280mm) motherboard.
Easily secure the graphics card.
Comes with the new anti-sag bracket, (GB-003) designed with easy height adjustment to effectively support heavy GPUs.
Equipped with quick-release design, the fan brackets can be easily removed or installed.
To satisfy any need, the modular I/O port includes 1 × USB Type C and 4 × USB Type A ports.
Offers multiple easily accessible storage mounting locations that support up to 7 × SSDs or 4 × HDDs + 3 × SSDs.
Offers a hidden mounting point for D5 or DDC pump, accessible by removing the bottom drive cage in both reverse and normal modes.
The O11D EVO XL comes with 3 dual-layer cable clips that can be mounted anywhere along vertical grommets pass through, providing versatility for your cable routing plan.
| Form factor | Tower |
| Type | PC |
| Material | Aluminium, Steel, Tempered glass |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | White |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 167 mm |
| Maximum graphics card length | 460 mm |
| Maximum PSU length | 220 mm |
| Maximum side fans | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 240,280,360,420 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 240,280,360,420 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| HDD/SSD combo cage |
| Reset button | |
| On/off button |
| Width | 304 mm (11.86 ") |
| Depth | 522 mm (20.36 ") |
| Height | 531.9 mm (20.74 ") |
| 2.5" | |
| 240,280,360,420 | |
| 1 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.