A wide range of features is offered by the GIGABYTE X570 motherboards, including support for PCIe 4.0 interfaces on select boards, enhanced audio, and high-speed Ethernet to meet users' performance, audio, and data transfer needs.
The new, advanced power and thermal design enables users to unleash the performance on AMD Ryzen™ 3000-series Processors, making the GIGABYTE X570 motherboards perfect for users looking to build the best AMD platform gaming system.
GIGABYTE X570 motherboards based on the AMD X570 Chipset provide full support for 3rd Gen AMD Ryzen™ Processors.
The all-new design is a testament to GIGABYTE's dedication to design quality.
GIGABYTE X570 motherboards offer a rich list of features such as support for PCIe 4.0 and USB Type-C™ interfaces on select boards, refined audio, high speed of Ethernet and latest standard of WIFI design, to fulfill users' performance, audio, and data transfer needs.
The new, advanced power and thermal design enables users to unleash the performance on AMD Ryzen™ 3000-series Processors, making the GIGABYTE X570 motherboards perfect for users looking to build the best AMD platform gaming system.
The benefits of AMD StoreMI:
10+2 Phases Digital VRM Design with Lower RDS(on) MOSFET
GIGABYTE X570 motherboards use a 10*+2 phase PWM + Lower RDS(on) MOSFETs design to support the latest AMD Ryzen™ 3000-series CPUs by offering incredible precision in delivering power to the motherboard's most power-hungry and energy-sensitive components as well as delivering enhanced system performance and ultimate hardware scalability.
Benefits of Lower RDS(on) MOSFETs
Smart Fan Provides 3 different operating modes to minimize noise and extend the fan’s longevity. Silent, Balanced and Performance modes, choose the mode that suits you the best in any situation.
High Durability
X570 motherboards adopt a high quality ball bearing fan which guarantees 60,000* working hours.
GIGABYTE X570 motherboards push the envelope once again by featuring Full PCIe 4.0 Design, including PCIe 4.0 slots, PCIe 4.0 M.2 connector and delivering highly optimized performance and flexibility demanded for power users and extreme gaming enthusiasts.
A high-end product needs to be future-proof so your system stays up-to-date with the latest technology. GIGABYTE motherboards provide all next generation network, storage to keep you up to speed.
With Smart Fan 5 users can ensure that their gaming PC can maintain its performance while staying cool.
Smart Fan 5 allows users to interchange their fan headers to reflect different thermal sensors at different locations on the motherboard.
Not only that, with Smart Fan 5 more hybrid fan headers that support both PWM and Voltage mode fans have been introduced to make the motherboard more liquid cooling friendly.
Achieve fan silence. With Fan Stop, map any fan to stop completely when temperatures drop below a specified threshold. Which fan stops, based on readings from which sensor, and at what temperature—all of it can be customized to your liking.
Assume complete control over your liquid cooling setup! Smart Fan 5 receives up-to-the-second information on flow-rate and water-temperature through the Hybrid Fan Pin Headers or external thermistor sensors—giving you absolute mastery over your PC.
- All Hybrid Fan Headers can automatically detect the type of cooling device whether it be fan or pump with different PWM or Voltage mode.
Choose from different modes, Quiet to Full Speed, to match your system usage preferences.
For each fan or pump, you can use the intuitive fan curve to define trigger thresholds and corresponding fan speeds.
Personalize your next PC rig to your liking by selecting the color of your choice to illuminate the external RGB light strip.
GIGABYTE motherboards use high-end audio capacitors. These high quality capacitors help deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
GIGABYTE motherboards feature an audio noise guard that essentially separates the board’s sensitive analog audio components from potential noise pollution at the PCB level.
The innovative one piece stainless steel shielding design from GIGABYTE reinforces the PCIe connectors to provide the extra strength required to support heavy graphics cards.
GIGABYTE motherboards use ICs with up to 3 times the ESD resistance levels compared to traditional ICs. This helps to better protect the motherboard and its components against potential damage caused by static electricity.
GIGABYTE motherboards also feature special anti-surge ICs that protect your motherboard, and your PC from any surge in power delivery that may occur, helping to ensure that your PC is equipped to deal with any potentially irregular and inconsistent power delivery.
Sulfur compounds in the air can penetrate tiny onboard resistors creating chemical change and causing these resistors to open or short. If either of these occurs the motherboard will fail to function. By equipping resistors with an Anti-Sulfur Design GIGABYTE gives Ultra Durable Motherboards a whole new meaning.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933,3200,3333,3400,3466,3600,3733,3800,3866,4000 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| RAID levels | 0,1,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| TPM connector | |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X570 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Maximum graphics adapter memory | 16000 MB |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| BIOS memory size | 128 MB |
| ACPI version | 5.0 |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Quick installation guide | |
| Drivers included | |
| Bundled software | Norton Internet Security (OEM) Realtek 8118 Gaming LAN Bandwidth Control |
| 2 | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
