Some of the key features of this motherboard include:
This motherboard is equipped with a high-quality VRM design that ensures maximum Turbo Boost and overclocking performance for AMD's new generation CPU.
Features a first-of-its-kind PCIe 5.0 x4 M.2 Slot that supports the latest M.2 25110 form factor. The reinforced PCIe 5.0 M.2 connectors come with metal shielding to provide higher strength.
Motherboard that comes with an innovative and optimized thermal design to ensure the best CPU, Chipset, SSD stability, and low temperatures under full load application and gaming performance.
All users need to do is ensure that their DDR5 memory modules are AMD EXPO™/ Intel® XMP capable, activate and enable the EXPO/XMP function on their AORUS motherboard.
Aorus Elite AX is equipped with Wi-Fi 6E technology which uses a dedicated 6GHz band to provide a new frequency for data transfer and spacious spectrum for future devices. This leads to faster connection and stronger signals.
Features a USB 3.2 Gen 2x2 design which doubles the performance of USB 3.2 Gen 2. It supports up to 20Gbps ultra-fast data transfer while connecting to USB 3.2 compliant peripherals.
Also provides USB 3.2 Gen 2 ports with speeds up to 10Gbps. With twice the bandwidth compared to its previous generation as well as backwards compatibility with USB 2.0 and USB 3.2 Gen1, the much improved USB 3.2 Gen 2 protocol is available over the new reversible USB Type-C™ and the traditional USB Type-A connector for better compatibility over a wider range of devices.
High-end audio capacitors that deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
Audio noise guard that separates the board’s sensitive analog audio components from potential noise pollution at the PCB level.
Motherboard that offers more LED customizations than ever before, allowing users to adapt their PC to represent their lifestyle. With full RGB support and a redesigned RGB Fusion 2.0 application, the user has complete control over the LEDs which surround the motherboard.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Thunderbolt headers | 2 |
| 12V power connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| PC health monitoring | FAN, Temperature, Voltage |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| HDCP |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Clear CMOS jumper | |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| ACPI version | 5.0 |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| AMD RZ616 | |
| Y | |
| 1 | |
| Wi-Fi 6E (802.11ax) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
