Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management | |
| Traffic classification |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Rate limiting | |
| Auto-sensing | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| DHCP server | |
| IP routing | |
| Routing entries | 10000 |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 112 Mpps |
| MAC address table | 32768 entries |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory type | DDR3 SDRAM |
| Power consumption (typical) | 48.6 W |
| Power consumption (max) | 459 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Heat dissipation | 1566 BTU/h |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 304.2 mm (11.86 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 4460 g (9.83 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
