Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 200 mm/sec |
| Maximum printing width | 105.7 mm |
| Minimum print length | 2200 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.6 " |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum roll diameter | 80 mm |
| Ribbon width | 110 mm |
| Ribbon length | 450 m |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 249 mm (9.71 ") |
| Depth | 438 mm (17.08 ") |
| Height | 270 mm (10.53 ") |
| Weight | 9250 g (20.39 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.