Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 305 x 305 DPI |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Rotated printing | |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Minimum print length | 1500 mm |
| Display | LCD |
| Colour display | |
| Display resolution | 480 x 272 pixels |
| Backlight display | |
| Display diagonal | 4.3 " |
| USB port | |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Flash memory | 4096 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum roll diameter | 128 mm |
| Core diameter | 40 mm |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, MSI, Matrix 2/5, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon width | 111 mm |
| Ribbon length | 100 m |
| Built-in processor |
| Product colour | Black, Grey |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.7 A |
| Width | 177.8 mm (6.93 ") |
| Depth | 238 mm (9.28 ") |
| Height | 214.1 mm (8.35 ") |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.