Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | PDF417 |
| Sensor type | LED |
| Tilt reading angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | 0 - 45 \u00b0 |
| Yaw reading angle | 0 - 65 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232, RS-485, USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Cable length | 3 m |
| USB version | 2.0 |
| Type | Handheld bar code reader |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP41 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Buzzer |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Input voltage | 4.4 V |
| Power consumption | 500 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Depth | 640 mm (24.96 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 160 g (0.35 lbs) |
| External power adapter | |
| Cables included | AC, USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.