Back to Top
| Linear (1D) barcodes supported | GS1-128 (UCC/EAN-128) |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Laser |
| Maximum scan width | 279 mm |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | 0 - 60 \u00b0 |
| Yaw reading angle | 0 - 60 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 4842 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| Type | Fixed bar code reader |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC60825-1, EN60825-1, FCC, ICES, EN55022 |
| Buzzer |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 1.4 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 67 mm (2.61 ") |
| Depth | 66 mm (2.57 ") |
| Height | 108 mm (4.21 ") |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.