Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 2D |
| Sensor type | LED |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Type | Fixed bar code reader |
| Product colour | Black |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 2 W |
| Power consumption (standby) | 0.85 W |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 139 mm (5.42 ") |
| Weight | 278 g (0.61 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.