Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1040 x 720 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | CMOS |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Data Matrix, QR Code |
| Working distance | 400 mm |
| Tilt reading angle | -180 - 180 ° |
| Pitch reading angle | -65 - 65 ° |
| Yaw reading angle | -70 - 70 ° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Cable length | 1.5 m |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Protection features | Shock resistant |
| Product colour | Black, Grey |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 2 W |
| Power consumption (standby) | 0.45 W |
| Input voltage | 4 - 5.5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 169 mm (6.59 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.