Back to Top
| Number of storage drives supported | 3 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Card reader integrated |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| USB powered |
| External power adapter |
| Weight | 912 g (2.01 lbs) |
| Width | 200.4 mm (7.82 ") |
| Depth | 146.4 mm (5.71 ") |
| Height | 85.8 mm (3.35 ") |
| Power requirements | 2 x 15pin SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
