Back to Top
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, SAS-2, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 9.5,12.5 mm |
| Hot-swap | |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| USB connectivity |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Fan diameter | 40 mm |
| LED indicators | Activity, Power |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Key lock | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Port multiplier | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Weight | 760 g (1.68 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 151.5 mm (5.91 ") |
| Height | 42 mm (1.64 ") |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 1042 g |
| User guide | |
| Screws included | |
| Cables included | SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
