Back to Top
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 7,9.5 mm |
| Hot-swap |
| USB connectivity | |
| USB version | 2.0/3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connector gender | Male connector |
| USB ports quantity | 1 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Key lock | |
| LED indicators | Y |
| On/off switch | |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| UASP support | |
| Plug and Play |
| Power source type | USB |
| Weight | 461 g (1.02 lbs) |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 141.4 mm (5.51 ") |
| Height | 35.4 mm (1.38 ") |
| Number of keys included | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Screws included |
| Compatible operating systems | Windows 8/10 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
