Back to Top
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 7,9.5,12.5 mm |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 4 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| LED indicators | Y |
| Key lock | |
| Material | Aluminium, SECC |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 40 mm |
| Weight | 898 g (1.98 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 170.2 mm (6.64 ") |
| Height | 41.4 mm (1.61 ") |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
