Back to Top
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | SAS, SAS-2, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 3.5 " |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Hot-swap |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 4 |
| Product type | HDD enclosure |
| Fan diameter | 70 mm |
| LED indicators | Activity, Power |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Built-in display | |
| Rack mounting | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Key lock | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Weight | 1300 g (2.87 lbs) |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 197 mm (7.68 ") |
| Height | 124 mm (4.84 ") |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 1600 g |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Manual | |
| Screws included | |
| Cables included | SATA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
