Back to Top
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5 " |
| Hot-swap |
| Interface | SAS / SATA I/II/III |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, Status |
| Fan diameter | 40 mm |
| Material | SECC |
| RoHS compliance |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Plug and Play |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Width | 146 mm (5.69 ") |
| Depth | 170 mm (6.63 ") |
| Height | 41.5 mm (1.62 ") |
| Dimensions (WxDxH) | 146 x 170 x 41.5 mm |
| Host interface | 4x 7-pin SATA |
| Drive bays size | 5.25 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
