Back to Top
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 5700G |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics adapter base frequency | 2000 MHz |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 |
| AMD | |
| 3.8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
