Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SR |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Aluminium |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| ARK ID | 50680 |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Product series | Intel Ethernet SFP optics |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
