Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 57 mm (2.22 ") |
| Depth | 13 mm (0.51 ") |
| Height | 12 mm (0.47 ") |
| Weight | 16 g (0.04 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.