Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Product colour | Stainless steel |
| Maximum transfer distance | 3000 m |
| Tx wavelength (min) | 1310 nm |
| Tx wavelength (max) | 1550 nm |
| Rx wavelength (min) | 1310 nm |
| Rx wavelength (max) | 1550 nm |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Fiber optic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.