Back to Top
1000Base-BX, WDM, Bi-Directional, SFP
LC connector. TX:1550nm/RX:1310nm. single-mode 10km. Supports WDM Bi-Directional technology, using a single strand of fiber, cost saving. In pairs with TL-SM321B. Suitable: MC220L, TL-R4199G/4299G, TL-SG3109, TL-SL3428/3452, TL-SG2109WEB/2216WEB/2224WEB,TL-SL2210WEB/2218WEB/2428WEB/2452WEB, TL-SL1351 and the other equivalent devices.
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC (UPC) |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver standard | BX |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 9/125 µm |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑BX |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Fiber optic | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.