Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | ST |
| DC-in jack |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported | 50/125 µm |
| Tx power (min) | -22 dBmW |
| Tx power (max) | -12 dBmW |
| Rx power (min) | -30 dBmW |
| Internal | |
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| External power adapter |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Manual |
| Dimensions (WxDxH) | 70 x 107 x 26 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
