Back to Top
| Data transfer rate (max) | 100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-TX, 100Base-FX |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| LED indicators | Y |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x |
| Connector(s) | 1x DC, 1x RJ-45,1x SC |
| Dimensions (WxDxH) | 58 x 86 x 23 mm |
| Power requirements | 12V DC, 0.5A |
| Interface | Ethernet |
| Full duplex | |
| Fiber type | SC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.