Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 100Base-SX,1000Base-LX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-LX,1000BASE-SX,1000BASE-T |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC Class A, CE Class A |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Width | 81 mm (3.16 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.