Back to Top
| Converter input interface | 1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Width | 69 mm (2.69 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Weight | 320 g (0.71 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.