Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX,1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Duplex system | Full, Half |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Green |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| External power adapter |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 150 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
