Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-T |
| Converter output interface | 100Base-LX,100Base-SX,1000Base-LX,1000Base-SX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 1 |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 2.6 W |
| Width | 102 mm (3.98 ") |
| Depth | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.