Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen |
| Built-in speaker(s) |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (bottom) | 0.74 mm |
| Bezel width (side) | 1.75 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 2.49 mm |
| Certification | FCC Class "B" / CE / KC ErP - EU Only |
| Purpose | Universal |
| Panel life | 60000 h |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| RS-232C | |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Power consumption (typical) | 200 W |
| Power consumption (standby) | 105 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Heat dissipation | 682 BTU/h |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Computer system | |
| Built-in processor | |
| Operating system installed | Web OS |
| Internal memory | 8 GB |
| Width | 1212.2 mm (47.28 ") |
| Depth | 86.9 mm (3.39 ") |
| Height | 683 mm (26.64 ") |
| Weight | 18800 g (41.45 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Batteries included | |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Package width | 1353 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 855 mm |
| Package weight | 31000 g |
| Panel type | IPS |
| 1.4/2.2 | |
| ENERGY STAR | |
| 60 | |
| 28 | |
| 2 | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
