C920s PRO HD WEBCAM for Full 1080p HD video calls with privacy shutter
Featuring a full HD glass lens, 78° field of view, HD auto light correction, and dual microphones for clear stereo sound, the Logitech C920s HD PRO produces remarkably crisp and detailed Full HD video (1080p at 30fps).
The complete solution for presenting well in conference calls and recording great demos. The lens can be protected with the attached privacy shutter and your privacy can be maintained.
Enjoy a 78° diagonal field of view for your video conference calls, plus full HD video at 1080p/30fps or 720p/30fps.
Lenses with five elements and smooth autofocus provide razor-sharp images and vivid colors.
The privacy shutter can be closed when you don't want the camera to see you.
With two microphones on either side of the camera, your voice will sound more realistic and clear because you can capture sound from multiple angles.
The Capture app makes it easy to set up, record, and customize settings.
Streaming features include the ability to add transitions and text overlays, as well as customize webcam settings, among others.
This Logitech product boasts automatic HD light correction using RightLight 2 technology, which enhances contrast and brightness even in low lighting conditions.
High-definition images are captured in razor-sharp, clear detail with the full HD glass lens and the premium autofocus, which adjust smoothly and precisely in high definition to provide consistent high definition during conference calls.
You can protect your privacy with a handy privacy cover.
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Full HD | |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Auto focus | |
| Diagonal field of view | 78 \u00b0 |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Built-in flash | |
| Cable length | 1.5 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Width | 94 mm (3.67 ") |
| Depth | 71 mm (2.77 ") |
| Height | 43.3 mm (1.69 ") |
| Weight | 162 g (0.36 lbs) |
| Quantity | 1 |
| LCD clamp |
| Y | |
| Pop-up | |
| Glass |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
