Back to Top
| Megapixel | 2 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1920x1080@30fps |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 1 x |
| Face tracking | |
| White balance | Auto |
| Diagonal field of view | 70 ° |
| Plug and Play |
| Built-in microphone | |
| Interface | USB-C |
| Product colour | Graphite |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Sensor type | CMOS |
| Built-in flash | |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Width | 53.1 mm (2.07 ") |
| Depth | 45 mm (1.76 ") |
| Height | 65.63 mm (2.56 ") |
| Quantity | 1 |
| User guide |
| 74.6 | |
| ChromeOS | |
| Y | |
| 1.22 | |
| Privacy shutter | |
| Y | |
| Glass | |
| CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) | |
| Full HD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
